ForumKredytowe Oddłużenia

Kredyty, pożyczki, pomoc prawna, dla zadłużonych z komornikiem, z windykacją, porady, oferty, symulacje, BIK, BIG, KRD, ERIF, Bankowy Rejestr, Banki, SKOK-i, pożyczki prywatne (inwestycyjne)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-08-27 09:36:03

Ona90
Użytkownik
Dołączył: 2015-08-27
Liczba postów: 1
AndroidChrome 44.0.2403.133

Egzekucja

Dzien dobry..moja sprawa wyglada tak.. pracuje ma umowe zlecenie i jest to moje jedyne zrodlo utrzymania..25 sierpnia firma dostala pismo od komornika o zajeciu mojej calej wyplaty..wyplate dosostaje 10tego dnia kazdego miesiaca..moje pytamie brzmi czy zajecie jest od dnia w ktorym firma dostala pismo czy od tego 1 sierpnia moja wyplata zostanie mi zabrana??

Offline

#2 2015-08-27 10:30:07

Meritum
Administrator
Dołączył: 2015-08-18
Liczba postów: 19
Windows VistaFirefox 40.0

Odp: Egzekucja

Ona90 napisał/a:

Dzien dobry..moja sprawa wyglada tak.. pracuje ma umowe zlecenie i jest to moje jedyne zrodlo utrzymania..25 sierpnia firma dostala pismo od komornika o zajeciu mojej calej wyplaty..wyplate dosostaje 10tego dnia kazdego miesiaca..moje pytamie brzmi czy zajecie jest od dnia w ktorym firma dostala pismo czy od tego 1 sierpnia moja wyplata zostanie mi zabrana??


Dzień dobry,

zacznijmy od tego czy komornik może zająć Pani wynagrodzenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu Kodeksu Pracy. Dlatego też z definicji nie podlega ochronie.

Jednakże gdy pracodawca dostał od komornika postanowienie o zajęciu komorniczym względem Pani osoby, to pracodawca ma obowiązek sprawdzić czy definicja zajęcia jest właściwa. Czyli jeśli zajęcie komornicze dotyczy zajęcia wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę a otrzymuje Pani wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej to należy o tym fakcie bezzwłocznie powiadomić komornika.

Jest to bardzo ważne. Dlaczego? Otóż jeśli umowa zlecenie jest umową jednorazową to nie podlega ochronie i komornik może zająć je w całości. Inna jest sytuacja gdy umowę zlecenie cechuje powtarzalność. Czyli jeśli co miesiąc systematycznie otrzymuje Pani pieniądze z tytułu tej umowy i to stanowi Pani jedyne źródło utrzymania w takim przypadku znajdują zastosowania przepisy dotyczące potrąceń komorniczych z wynagrodzenia otrzymywanego ze stosunku pracy (art 833 paragraf 1, 2 kpc w związku z art 87 par 1 pkt 1 oraz 2 Kodeksu Pracy)

Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy (III CZP 32/81).

Czyli jeśli mają zastosowania przepisy Kodeksu Pracy, to komornik nie ma prawa potrącić więcej niżeli do 50% wysokości wynagrodzenia.
Nie mają jednak zastosowania przepisy o minimalnej kwocie wolnej od zajęć.

Jest to bardzo ważna informacja o której nie wszyscy wiedzą. A należy się zawsze bronić i nie pozwalać za wiele organom egzekucyjnym. Należy o tym fakcie natychmiast powiadomić komornika. Jeśli zaś komornik nadal będzie blokował 100% Pani wynagrodzenia wtedy też składa Pani skargę do Sądu na czynności komornicze.

Odpowiadając na pytanie. Jeśli pracodawca otrzymuje dokumentacje od komornika i jeśli ta dokumentacja jest prawidłowa (czyli tak jak to opisałem powyżej) to od tego momentu pracodawca winien wykonać zarządzenie komornika. Czyli najbliższa wypłata podlega potrąceniu.


z wyrazami szacunku
MERITUM Centrum Oddłużeniowe
Ireneusz Miler
www.meritum-kredyty.pl

Offline

#3 2015-08-30 19:06:02

apsara
Użytkownik
Dołączył: 2015-08-30
Liczba postów: 5
Windows 7Chrome 44.0.2403.157

Odp: Egzekucja

Dodam jeszcze, że pracodawca jest zobowiązany dochować pełnej staranności w ocenie sytuacji i jeżeli (a z Pani postu wnioskuję, że tak jest) występuje powtarzalność umowy zlecenia, powinien powiadomić komornika o tych okolicznościach. Proszę się zorientować, jak wygląda sytuacja. Ze swojej strony, oczywiście, jak najbardziej powinna Pani powiadomić komornika rzeczywistej sytuacji. Niestety, przypuszczalnie najbliższa wypłata, tak, czy inaczej zostanie zajęta w całości.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
esioolandia - teamnexus - yougame-youllife - minecraftextra - greendragon